Yunus Emre Vakfına bağlı olarak kurulan Yunus Emre Enstitüsü, Vakıf Kuruluş Kanunu’nda belirtilen amaçlarını gerçekleştirmek üzere eğitim ve öğretim faaliyetleri ile bilimsel araştırma ve uygulamaları yürütmektedir. Enstitü, kuruluş amaçları doğrultusunda Türk kültürünün, tarihinin, dilinin ve edebiyatının daha iyi tanıtılması ve öğretilmesi amacıyla araştırmalar yapmak, farklı kurumlarla işbirliği yaparak bilimsel çalışmaları desteklemek ve ortaya çıkan sonuçları çeşitli yayınlar vasıtasıyla kamuoyuna duyurmak amacına yönelik faaliyetler sürdürmektedir.

Türk dili, tarihi, kültürü, sanatı ve müziği alanlarında yetkin akademisyen ve araştırmacıların yetişmesine katkı sağlamak; sertifika programlarıyla eğitim-öğretim uygulamalarını gerçekleştirmek Yunus Emre Enstitüsünün hedefleri arasındadır.

Enstitü, yurt dışında çeşitli ülkelerde açtığı Yunus Emre Enstitüleri vasıtasıyla Türkiye'nin, Türk dili, kültürü, sanatı ve tarihinin tanıtılması için çalışmalar yapmakta; bu merkezlerde yürütülen bilimsel projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar yoluyla Türkiye ile diğer ülkeler arasında dostluğun pekiştirilmesine ve kültürler arasındaki münasebetlerin artırılmasına katkı sağlamaktadır.

Yunus Emre Enstitülerinde sürdürülen Türkçe kurslarıyla, yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek isteyenlere öğrenim imkânı verilmekte, düzenlenen kültür etkinlikleriyle ilgili ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye ile kültürel bağlarının devam etmesine çalışılmaktadır.

 

Yunus Emre Enstitüsü Resmi Web Sitesi : www.yee.org.tr

 

Tanıtım Filmi 

Basında TYS

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

Yunus Emre Enstitüsü tarafından yapılan Türkçe ...

Yunus Emre Enstitüsü, ...

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçeyi yabancı ya da ...

Aday İşlemleri Sistemi

Haberler/Duyurular

SINAV GİRİŞ BELGESİ

29 Mayıs 2021 Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) ...

29 Mayıs 2021 TYS ...

Yunus Emre Enstitüsünün 29 Mayıs 2021 tarihinde ...

2018 TYS TARİHLERİ

Yılda üç kez gerçekleştirilen Türkçe Yeterlik ...

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

13 Ocak 2018 Türkçe Yeterlik Sınavı İlanı 13 ...

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

  28 Temmuz 2018 Türkçe Yeterlik Sınavı İlanı ...

2017'nin Son Türkçe ...

Yunus Emre Enstitüsü 2017 yılının son Türkçe ...

Scroll to top