Yunus Emre Vakfına bağlı olarak kurulan Yunus Emre Enstitüsü, Vakıf Kuruluş Kanunu’nda belirtilen amaçlarını gerçekleştirmek üzere eğitim ve öğretim faaliyetleri ile bilimsel araştırma ve uygulamaları yürütmektedir. Enstitü, kuruluş amaçları doğrultusunda Türk kültürünün, tarihinin, dilinin ve edebiyatının daha iyi tanıtılması ve öğretilmesi amacıyla araştırmalar yapmak, farklı kurumlarla işbirliği yaparak bilimsel çalışmaları desteklemek ve ortaya çıkan sonuçları çeşitli yayınlar vasıtasıyla kamuoyuna duyurmak amacına yönelik faaliyetler sürdürmektedir.

Türk dili, tarihi, kültürü, sanatı ve müziği alanlarında yetkin akademisyen ve araştırmacıların yetişmesine katkı sağlamak; sertifika programlarıyla eğitim-öğretim uygulamalarını gerçekleştirmek Yunus Emre Enstitüsünün hedefleri arasındadır.

Enstitü, yurt dışında çeşitli ülkelerde açtığı Yunus Emre Enstitüleri vasıtasıyla Türkiye'nin, Türk dili, kültürü, sanatı ve tarihinin tanıtılması için çalışmalar yapmakta; bu merkezlerde yürütülen bilimsel projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar yoluyla Türkiye ile diğer ülkeler arasında dostluğun pekiştirilmesine ve kültürler arasındaki münasebetlerin artırılmasına katkı sağlamaktadır.

Yunus Emre Enstitülerinde sürdürülen Türkçe kurslarıyla, yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek isteyenlere öğrenim imkânı verilmekte, düzenlenen kültür etkinlikleriyle ilgili ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye ile kültürel bağlarının devam etmesine çalışılmaktadır.

 

Yunus Emre Enstitüsü Resmi Web Sitesi : www.yee.org.tr

 

Tanıtım Filmi 

Basında TYS

Türkçe Yeterlik ...

Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen ...

Türkçe Yeterlik ...

YEE Başkanı Prof. Dr. Ateş, Enstitü tarafından ...

Aday İşlemleri Sistemi

Haberler/Duyurular

30 Nisan 2023 Türkçe ...

Türkçenin ALTE (The Association of Language ...

Türkçe Yeterlik Sınavı ...

İzlemek için tıklayınız.

SINAV GİRİŞ BELGESİ

Sınav katılımcılarının sınava gelirken Sınav ...

TÜRKÇE YETERLİK SINAVI ...

 TÜRKÇE YETERLİK SINAVININ (TYS) ULUSLARARASI ...

Scroll to top